Hacettepe Üniversitesi
One Day Conference
Hacettepe Mezunlarını Uğurluyor
Bölüm tanıtım
book
Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular 

1. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü'nde (AKE) okumak istiyorum. Giriş için temel şartlar nelerdir?

AKE'de okumak için ÖSYM'nin düzenlediği YKS sınavlarına girip gerekli tercih formlarını doldurmanız ve gerekli sıralamaya girmeniz gerekmektedir. Merkezi sistem ile yapılan yerleştirme sonucunda almış olduğunuz puan yeterli gelirse AKE'ye yerleştirmeniz ÖSYM tarafından yapılacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için //www.osym.gov.tradresini ziyaret ediniz.

2. AKE'ye girmek için YKS'den kaç puan almak gerekiyor? AKE taban puanı bu yıl artacak mı?

AKE'ye girmek için “gerekli” olan puan o yıl YKS sınavlarına giren öğrencilerin tercihleri sonucu oluşan bir durumdur. Başka bir deyişle bölümümüzün puan ile ilgili bir belirlemesi söz konusu değildir. YKS sınavına yönelik talep genelde arttığı için bölümlerin taban puanları da artmaktadır. Buna karşın taban puanların AKE bölümü ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu konulardaki daha fazla bilgi için okullarda görev yapan rehberlik uzmanlarına danışmanızı öneririz. Ancak bölümümüze kabul edilen öğrencilerin son üç yılda aldığı tavan ve taban puanlar şu şekildedir:

    2015  Taban Puanı: 413,73853   Tavan Puanı: 465,17072

    2016  Taban Puanı: 431,60255   Tavan Puanı: 478,00460

    2017  Taban Puanı: 435,08644   Tavan Puanı: 474,20628

    2018  Taban Puanı: 419,73481   Tavan Puanı: 453,17661


3.Yaptığım tercih sonucu HÜ-AKE'ye yerleştirmem yapıldı. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Adresinize gönderilecek olan yerleştirme sonuç belgesinde yerleştirmenizin yapıldığı bilgisinin yanında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin öğrenci kayıt gün yer ve saatleri bildirilecektir. Gerekli evrakların da bildirileceği bu metne dikkatle ve aynen uymanız gerekmektedir. Öğrenci kayıtlarıyla Öğrenci İşleri Daire Başkanlığıilgilenmektedir. AKE Bölümü'nün öğrenci kayıtları ile ilgili bilgisi bulunmamaktadır. Bu konudaki sorularınız için bu birim ile bağlantı kurunuz.

Söz konusu bilgiler doğrultusunda kayıt işleminizi gerçekleştirirken hem üniversite hem de AKE Bölümünün tanıtımı ile ilgili bir masa ve burada görevli kişiler olduğunu göreceksiniz. Size “hoş geldiniz” demeye ek olarak bölüm ile ilgili sorularınızı da memnuniyetle cevaplayacaklardır.

Kayıt işleminin ardından zorunlu 1 yıl yabancı dil hazırlık eğitimi ile ilgili aşama söz konusu olacaktır. Hazırlık eğitimi, dil düzeyi AKE I. sınıfta verilmeye başlanan derslerdeki İngilizce düzeyi için yeterli olmayan öğrencilerimiz için gerekli bir eğitimdir. Bu aşamada girilmesi gereken ve genelde “Hazırlık Atlama Sınavı” adıyla bilinen ve gerçek adı “Hazırlık Yeterlik Sınavı” olan bu sınav sonucunda doğrudan AKE Bölümüne geçmeniz ya da Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde belli bir süre dil eğitimi görmeniz gerekmektedir. 

Yeterlik Sınavını geçerek hazırlık eğitiminden muaf olmanız durumunda adınız AKE Bölümü'ne I. Sınıf öğrencisi olarak bildirilecektir. Sınavda başarısız olmanız durumunda bütün ilgili işlemleriniz YDYO tarafından yürütülecektir. Sınavda başarılı olmanız durumunda AKE Bölümü sizi bir şubeye yerleştirecek (01 veya 02 şubesi) ve sizinle AKE'deki öğrenim süreniz boyunca ilgilenecek bir danışman belirleyecektir. Ayrıca bölümdeki ilk döneminizde okuyacağınız derslerin bilgisayar ortamında programınıza ekleneceği belirli bir tarih bulunmaktadır. Bu noktada AKE Bölümü ile bağlantıya geçerek şubeniz, danışmanınız ve program yapma yer ve tarihiniz hakkında bilgi alınız.

ÖNEMLİ NOT: Ders alma tarihleri genelde 2 güne yayılır. Fakat, bu sizin bu 2 gün içerisinde herhangi bir vakit gelip ders alma işlemi yapabileceğiniz anlamına gelmez. Danışmanınız ile tanışacağınız ve size AKE ile ilgili ders alma, not ve sınav sistemi, yönetmelik bilgileri, devam zorunluluğu, yan dal ve çift anadal uygulamaları vb çok önemli bazı bilgilerin verileceği bu toplantıya zamanında gelmeniz zorunludur.


4. İngilizce düzeyime güvenmiyorum ve bu nedenle hazırlık eğitimi almak istiyorum. Yeterlik Sınavına girmesem olur mu?

Yeterlik Sınavı sizin dil düzeyinizi ölçen temel bir sınavdır ve bu konuda kendi yorumunuza değil sınava güvenmeniz ve sonucuna uymanız gerekmektedir. Ayrıca bu sınav sonuçları hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin kendi aralarında düzey farklılıklarını belirlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle bu sınava girmeniz ve dil düzeyinizi ölçtürmeniz gereklidir. Dil düzeyinizin yeterli olup olmadığına üniversitemizin sistemi karar verecektir.

5. AKE'ye yerleştirmem yapıldı ama bazı nedenlerle kaydımı 1 yıl dondurmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Diğer tüm kayıt ile ilgili işlemlerde de olduğu gibi bu konu ile ilgili olarak Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu birime kayıt dondurma gerekçeniz ile bir dilekçe yazarak başvurmanız gerekmektedir.

6. Başka bir üniversiteden/bölümden HÜ-AKE'ye yatay geçiş yapmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Yatay geçiş ile ilgili olarak Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na belirtilen tarihlerde dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurular bölümümüze yönlendirilmekte ve bölüm akademik kurulu toplantısı ile değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Yatay geçiş genelde II. sınıfa 2, III. sınıfa 2 olmak üzere sınırlı kontenjan ile yapılmaktadır. Başvuruda bulunan adayların dil tabanlı bir bölümde okuyor olması (YDS sınav sonucu ile yerleştirilmiş olması) gerekmektedir. Not ortalamasına ek olarak, başvuruda bulunan adayın okumakta olduğu bölüme yerleştirildiği yıl bu bölümün taban puanı ile HÜ-AKE'nin aynı yılki taban puanı arasında sınırlı bir fark olması değerlendirmede göz önünde bulundurulan temel koşullardan biridir. AKE Bölümü yatay geçiş başvurusunda bulunan adayların performansını uygun bulmayarak başvurularını kabul etmeme hakkına sahiptir. Yatay geçiş için kontenjan bulunması, AKE Bölümünün bu kontenjan sayısı kadar başvuruyu kabul edeceği anlamına gelmez.

7. AKE Bölümünde okuyan öğrencilerin Eğitim Sertifikası alma imkanı var mıdır? Bölüm mezunları İngilizce öğretmenliği yapabiliyorlar mı?

Eğitim Sertifikası programı Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen ve ücretli bir kurs programı sonucu verilen bir belgedir. AKE öğrencileri bu programa II. Sınıfı bitirdikten sonra katılabilmektedirler. Kurs, AKE ders saatleri dışında ve genelde akşam saatlerinde düzenlendiği için ders saati çakışması gibi bir sorun bulunmamaktadır. Kurs sonucu sertifika alan öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İngilizce öğretmeni olarak atanabilmektedirler. Ayrıntılı bilgi için Eğitim Fakültesi ile görüşünüz.

8. AKE Bölümü mezunları ne tür işler yapmaktadırlar? Hangi tür iş kollarında ve ne konumlarda bulunmaktadırlar?

Bölümümüz büyük olasılıkla Türkiye'deki dil tabanlı öğrenci kabul eden bölümler içinde en köklü ve kapsamlı mezunlarla iletişim örgütlenmesi (Alumni) içindedir. Ayrıca tüm okuyan ve mezun öğrencilerimiz ile birlikte bölüm öğretim elemanları da ortaklaşa bir elektronik posta listesi üyesi olup şu anda 450 kişi bir arada iletişim içindedirler.

Bu iletişimin sonucu olarak bölümümüzce çeşitli aralıklarla mezunlarımıza yönelik kapsamlı bir “AKE Mezunlar Kariyer Anketi” düzenlenmekte ve mezunlarımızdan profesyonel hayat içindeki konumları yönünde bilgi alınmaktadır. Bu bilgiler ışığında her yıl en az bir kez AKE Kariyer günü yapılıp, okumakta olan öğrencilerimize mezunlarımızın durumları (iş kolu, konum, gelir düzeyi ve önerileri vb) hakkında bilgi sunulmaktadır. Bu anketin sonuçlarını web sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

9. AKE'de ikinci yabancı dil olanağı var mıdır?

Bölümümüz ögrencileri Almanca, Fransizca, Rusça, Japonca, Italyanca, Ispanyolca dillerinden seçim yaparak ikinci bir yabanci dili ögrenebilmektedirler. Yakin gelecekte bu dillere yenileri de eklenecektir.